دیچیتال مارکتینگ چیست

در اولین آموزش از آموزش های قدم به قدم بهینه سازی سایت(سئو) قصد داریم به یک سری از اصول اولیه دیجیتال مارکتینگ بپردازیم که دانستن آن برای افرادی که قرار است یک وبمستر حرفه ای باشند ضروری است.مطلب خود را با نظر یکی از ده دیجیتال مارکتر معروف جهان نیل پتل (Neil Patel) راجع به دیجیتال مارکتینگ آغاز می کنیم:

" به روش های بازاریابی محصولات و خدمات از طریق دستگاه های الکترونیکی، دیجیتال مارکتینگ گفته می شود" جالب است بدانیم که اولین دیجیتال مارکتینگ در حدود 100سال گذشته توسط تبلیغات در رادیو انجام شد و به دلیل بازخورد چشمگیر آن، انقلاب بزرگی دربازاریابی آغاز شد.

انواع دیجیتال مارکتینگ 

دیجیتال مارکتینگ به دو بخش اصلی آنلاین و آفلاین تقسیم می شود که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم

دیجیتال مارکتینگ آفلاین

به روش هایی از بازاریابی که با استفاده از دستگاه های الکترونیکی انجام می شود دیجیتال مارکتینگ آفلاین نام دارد.این روش ها معمولا در گذشته بیشتر استفاده می شد کما اینکه برخی از این روش ها هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد و هر فردی ممکن است روزانه بارها در معرض این نوع از دیجیتال مارکتینگ قرار بگیرد این نوع از بازاریابی شامل موارد زیر می شود:

بازاریابی رادیویی

بازاریابی تلویزیونی

بازاریابی تلفنی

بازاریابی ارتقا یافته مانند بیلبوردهای شهری و...

یکی از معایب دیجیتال مارکتینگ این است که شما نمی توانید تبلیغات خود را به صورت هدفمند انجام دهید به این صورت که اگر تبلیغاتی از رادیو پخش می شود صرفا همه افرادی که تبلیغات شما را دریافت می کنند هدف شما نیستند و همین امر موجب شده تا نسبت به طیف گسترده ای از تبلیغات که انجام می دهید بازخورد مناسبی دریافت نکنید.از دیگر معایب بزرگ بازاریابی افلاین می توان به عدم تحلیل و ارزیابی بازخورد تبلیغات انجام شده اشاره کرد.به این معنی که ابزاری وجود ندارد که به وسیله آن بتوانیم بازخورد تبلیغات آفلاین خود را تحلیل کرده و به نقاط قوت و ضعف آن پی ببریم.

دیجیتال مارکتینگ آنلاین

وقت آن رسیده وارد دنیای جدیدی از بازاریابی که انقلاب بزرگی با خود به همراه آورده است آشنا شویم.دیجیتال مارکتینگ آنلاین که اغلب با نام بازاریابی آنلاین به کار برده می شود.علاوه برپوشش دادن معایب بازاریابی آفلاین از مزایای چشمگیر دیگری نیز برخوردار است که به وسیله آن می توانیم تبلیغات خود را به صورت هدفمند و کارا توسعه داده و شاهد افزایش چشمگیر فروش محصولات و خدمات کسب و کار خود شویم.

انواع ابزارها و روش های دیجیتال مارکتینگ آنلاین

بازاریابی موتور های جستجو (SEM)

بهینه سازی موتورهای جستجو(SEO)

تبلیغات کلیکی گوگل(PPC)

بازاریابی شبکه های اجتماعی(SMM)

بازاریابی محتوایی

بازاریابی وابسته

بازاریابی ویروسی

ایمیل مارکتینگ

بازاریابی موتور های جستجو (SEM/ Search Engine Marketing)

وقتی شما کلمه یا کلماتی در گوگل سرچ می کنید نتایجی را برای شما به نمایش می گذارد که به نمایش این نتایج (SERP) گفته می شود. تعدادی از این نتایج بر اساس الگوریتم های گوگل رتبه بندی و به نمایش گذاشته می شود(SEO) و تعدادی نتایج با آیکون(ad) برای کاربران نمایش داده می شود که بر اساس دریافت هزینه به ازای هر کلیک می باشد(PPC).به عبارت دیگر به تمامی روش هایی که باعث می شود سایت شما در نتایج جستجو مشاهده شود SEM گفته می شود که این روش بازاریابی تمامی روش های مربوط به PPC و SEO را شامل می شود.

بهینه سازی موتورهای جستجو(SEO/ Search Engine Optimization)

یکی از برجسته ترین روش های بازاریابی آنلاین، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو(سئو) می باشد.با استفاده از دانش سئو،ما میتوانیم محصولات و خدمات خود را در نتیجه جستجوهایی که کاربران در موتور های جستجو به دنبال آن هستند به نمایش گذاشته و نتایج مطلوبی را کسب کنیم.همانگونه که از نام آن پیداست در سئو، سعی ما بر این است که با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای رایگانی که در اختیار داریم وب سایت مربوط به کسب و کار خود را بهینه کنیم تا در نتایج جستجوهای کاربران به صورت بهینه به نمایش گذاشته شود.به عبارت دیگربه پروسه بهتر دیده شدن وبسایت در نتایج موتورهای جستجو بر اساس مجموعه ای از کلمات مربوط به موضوع سایت با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای موجود بهینه سازی سایت (سئو)گفته می شود.

seo

         

    تبلیغات کلیکی گوگل(PPC/ Pay-Per-Click)

به نوعی از تبلیغات با هزینه در موتورهای جستجو مانند Google و Bing گفته می شود.به این صورت که در این روش با استفاده از سرویس های ایجاد شده مانندGoogle AdWords  شما می توانید کلماتی که می خواهید سایت شما در نتایج جستجوی این کلمات به نمایش گذاشته شود انتخاب کنید و به ازای هر کلیکی که از تبلیغات سایت شما می شود هزینه پرداخت کنید.مقدار هزینه تبلیغات در گوگل به میزان رقابت و اهمیت کلمات کلیدی منتخب شما بستگی داشته و بر این اساس تعیین می شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی(SMM/ social media marketing)

یکی از روش های بازاریابی آنلاین که امروزه استفاده از آن جزو ملزومات توسعه هر کسب و کاری شده،شبکه های اجتماعی می باشد. با افزایش چشمگیر کاربران شبکه اجتماعی این مسئله از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است.شبکه های اجتماعی مختلفی بسته به کاربرد آن ایجاد شده است.انتخاب هریک از این شبکه های اجتماعی بستگی به نیاز و تولید محتوای ما دارد از جمله مثال های بارز شبکه های اجتماعی می توان به اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین و... اشاره کرد.

بازاریابی محتوایی(Content Marketing)

تولید محتوا نقش بسازایی را در بازاریابی آنلاین ایفا می کند.با تولید محتوای با کیفیت و صحیح می توان نتایج مطلوب و موثری را کسب کرد.تولید محتوا می تواند به صورت مطلب،ویدئو،عکس و پادکست باشد.برای اینکه یک محتوای با کیفیت و قابل قبول داشته باشیم لازم است از دانش فنی برخوردار باشیم که در مطالب بعدی به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

بازاریابی وابسته (Affiliate marketing)

روشی که این روزها استفاده از آن خیلی مطرح است بازاریابی وابسته می باشد.در بازاریابی وابسته صاحبان کسب و کار برای تبلیغات محصولات و خدمات خود از یک واسطه استفاده می کننند.این واسطه می تواند شخص و یا شرکت باشد به این صورت که شخص و یا شرکت واسطه محصولات و خدمات صاحب کسب و کار را معرفی و تبلیغ میکنند و به ازای هر فروش درصدی کمیسیون فروش دریافت می کنند.

بازاریابی ویروسی(Viral Marketing)

اگر به دنبال این هستید که در مدت زمان کوتاه مخاطبان زیادی را در کسب و کار خود جذب کنید روش بازاریابی ویروسی را به شما پیشنهاد می کنیم.اگر شما بتوانید یک محتوای خاص مانند مطلب هیجان انگیز یا ویدئوی خنده دار و جالب را ایجاد کنید.این محتوا به صورت اصطلاح دهان به دهان در فضای مجازی به سرعت همانند ویروس تکثیر پخش شده و باعث می شود که در مدت زمان کوتاه با افزایش چشمگیر مخاطب مواجه شوید.

ایمیل مارکتینگ(Email Marketing)

داشتن اطلاعات مشتریان و مخاطبین مخصوصا ایمیل از دارایی های با ارزش هر کسب و کاری می باشد.در بازاریابی به وسیله ایمیل شما میتوانید به صورت مستقیم با مشتری در ارتباط باشید و آن ها را از محصولات جدید و به روز رسانی های خدمات خود مطلع کنید. مد نظر داشته باشید که این کار ملزوم داشتن تکنیک های به خصوصی می باشد که میتوانید با استفاده از سرویس هایی که ایجاد شده این تکنیک ها را پیاده سازی کرده و نتایج قابل توجهی را مشاهده کنید.